ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΛΙΒΕΡΙΟΥ

...σχολική ιστοσελίδα

Αρχική Τμήματα Ένταξης Αυτισμός Video για τον αυτισμό

Video σχετικά με τον αυτισμό

"10 πράγματα που κάθε αυτιστικό παιδί θα εύχεται να γνώριζες...."

Video που δημιουργήθηκε από έναν Αμερικανό 30 ετών με διάγνωση αυτισμού υψηλής λειτουργικότητας.

Αυτισμός. Πώς να αναγνωρίσετε τα πρόωρα σημάδια

Το video έχει παραχθεί από την Howcast.com και έχει μεταφραστεί από την κα Άννα Μπροκάκη λογοθεραπεύτρια ikid. www.ikid.gr. Το βίντεο που ακολουθεί αναφέρεται στις δυσκολίες που παρουσιάζουν τα παιδιά με αυτισμό σε πολύ μικρή ηλικία. Είναι κάποια σημάδια που καλό θα ήταν να έχουν υπόψη οι γονείς για . Προσοχή, αυτό δε σημαίνει ότι αν το παιδί έχει κάποιο από αυτά τα χαρακτηριστικά, ότι βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού!
Καλό θα ήταν να μην είστε υπερβολικοί κατά την παρατήρηση του παιδιού και καταλήξετε σε λάθος συμπεράσματα. Η διάγνωση του αυτισμού πραγματοποιείται μόνο από ειδικούς.

Το φάσμα του αυτισμού

Το σποτ για την έγκαιρη διάγνωση του αυτισμού δημιουργήθηκε από τη Διεύθυνση Κοινωνικής και Αναπτυξιακής Παιδιατρικής με τη χορηγία της Ελληνικής Ακαδημίας Παιδιατρικής.

Αυτισμός και Κοινωνία

Απλά ένα βιντεάκι για έναν διαγωνισμό νευροεπιστήμης [και εργασία κινηματογράφου στο Καλλιτεχνικό Σχολείο Ηρακλείου]...  Ευαισθητοποιηθείτε λίγο.

Θολή εικόνα...Αυτισμός...Θεραπεία

Αυτισμός, πως νιώθει ένα παιδί...

Το video αυτό έχει δημιουργηθεί από έναν Αμερικανό 30 ετών με διάγνωση αυτισμού υψηλής λειτουργικότητας.

Μετάφραση: Ελένη Μανθά-εργοθεραπεύτρια ikid Χαιδαρίου

AUTISMO με μετάφραση